Projektový den pro 6. - 7. ročník "Pestrá strava"

27. 9. 2019

Projektový den pro 6. - 7. ročník "Pestrá strava"

Během srpna jsme obdrželi nabídku p. Víravské na uspořádání projektového dne na téma „Pestrá strava“. Po konzultaci s projektovým manažerem jsme začali s přípravou projektového dne. Nejprve jsme telefonicky konzultovali, jak bude celý den probíhat, kde se bude odehrávat a kdy se uskuteční. Vybrali jsme den, kdy žáci mají předměty výchovného charakteru, jako je občanská a rodinná výchova, kam realizované téma patří. Společně s odborníkem jsme dolaďovali naše představy o průběhu a o dopadu na naše žáky.
Před projektovým dnem vyučující občanské a rodinné výchovy ve svých hodinách diskutovali společně se žáky o zdravé stravě.
Od lektorky jsme obdrželi seznam potřebného materiálu, který bude dětem k dispozici (jedná se zejména o kuchyňské náčiní atd.).
Iva Víravová – výživová poradkyně, lektorka – představila sebe a přivítala dětí. Pomoc otázek jsme zjišťovali očekávání dětí a to, co vědí o zdraví těla a souvislosti s jídlem. Dále pedagogové rozdělili žáky do skupin a připomněli hygienické a bezpečnostní zásady.
Rozdali jsme recepty a nachystali a omyli potřebných surovin. Pak následovala výroba pomazánek ke svačině. Každá skupina zdobila jednu velkou svačinku „modelku“ a chystala jednohubky pro všechny účastníky.
Pak následoval úklid a příprava „švédského stolu“ pro hromadné ochutnávání. Po vzájemném ochutnávání žáci nabídli své výrobky i ostatním vyučujícím ve škole a kuchařkám ve školní jídelně.
Po krátké pauze a úklidu školní jídelny jsme se přesunuli do učebny, kde žáci za pomoci pedagoga a odborníka připravovali reklamu na každou svačinu. Každá skupina svou reklamu prezentovala a zároveň se zkusila zhodnotit celý projektový den. Následovala beseda o cukru v potravinách a pitném režimu.
Mgr. Eva Hloušková

Recepty