Projektu Příběhy našich sousedů - Čtyřmezí

28. 6. 2022

Projektu Příběhy našich sousedů - Čtyřmezí

Tento projekt byl zahájen již v minulém roce, ale covidová situace nám neumožnila ho dokončit. Cílem projektu bylo vytipovat pamětníka, natočit s ním rozhovor a ten pak zpracovat. Na závěr projektu čekala vybrané žáky prezentace jejich práce. Pětice žáků 8. třídy (Kristýna M., Saša V., Marek Č., Olda D. a Matěj V.) za vydatné pomoci paní Madževské, koordinátorky projektu natočila rozhovor s místním starousedlíkem panem Antonínem Missbergerem. Pan Missberger vzpomínal na dobu, kdy místní krajinu obývali sudetští Němci a také na její následnou proměnu a život v totalitě. Jeho vypravování pak na základě online workshopu žáci zpracovali. Poté je čekalo jen vytvoření powerpointové prezentace, kterou následovně předvedli na závěrečném setkání. Takto je celá akce prezentována na webové stránce pribehynasichsousedu.cz:

„Katastry čtyřech krkonošských obcí Horní Maršov, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Žacléř se stýkají v jednom bodě na hřebenech Rýchor. Stejně tak se dotýkají i osudy čtyřech pamětníků, které místní děti navštívily a natočily o jejich životních osudech rozhlasové reportáže. Pánové Franz Braun a Anton Missberger vzpomínali na dobu, kdy místní krajinu obývali sudetští Němci a také na její následnou proměnu a život v totalitě. Paní Ludmila Hrabětová s panem Stanislavem Ondráčkem dětem vyprávěli o své pedagogické dráze a průkopnických sportovních aktivitách v regionu.

Závěrečná prezentace se nesla v přátelské atmosféře, kterou podpořili i přizvaní porotci – historik Jan Ivanov, literární vědkyně Eva Hrubá a pedagožka Klára Stejskalová.

Projektu se zúčastnily čtyři týmy: ZŠ Horní Maršov (uč. Eva Hloušková), skautský oddíl ze Svobody nad Úpou (ved. Petra Hohneová), ZŠ Mladé Buky (uč. Monika Hofmannová) a ZŠ Bernartice (Květa Tylšová). Děti i jejich vedoucí obdržely hodnotné ceny darované místními firmami a spolky.

Projekt byl realizován díky finanční podpoře obcí Horní Maršov, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Žacléř.“