McDonald´s Cup - okresní kolo

5. 5. 2023

Stříbro z okresního finále v kopané

Své místo na zdi slávy si vydobyli chlapci ze 4. a 5. třídy ZŠ Horní Maršov, když vybojovali senzační druhé místo v okresním kole fotbalového McDonald’s Cupu. Vedle stříbrných medailí získali také krásný pohár, diplom a zlaté medaile z kvalifikačního okrskového kola, kterým prošli bez zaváhání s celkovým skóre 19: 2.

Už samotný postup z okrskové skupiny byl velmi cenným úspěchem, který naznačil, že by soupeři v okresním kole neměli maršovský tým podcenit. Hned v prvním utkání však Maršováci poznali, že to  nepůjde hladce a po bitvě podlehli trutnovskému družstvu ZŠ Komenského 0:2. Slabší povahy by prohra mohla rozhodit, ale kluci ukázali velmi dobrou psychickou odolnost a po bojovném týmovém výkonu zvítězili nad výběrem ZŠ náměstí Míru Vrchlabí poměrem 2:0, čímž si zajistili naději na postup do semifinále z vyrovnané základní skupiny. V rozhodujícím třetím zápase se Horní Maršov střetl s fotbalisty královedvorské ZŠ Podharť. Kluci z hor hráli jako dobře promazaný stroj, šance střídala šanci, ale ne a ne vstřelit gól. Situaci ještě zhoršily dvě branky ZŠ Podharť, a vidina semifinále se pomalu rozplývala. Jenže Maršováci ukázali, jak je důležité nevzdávat se a bojovat až do závěrečného hvizdu. V posledních třech minutách zmobilizovali všechny své fotbalové dovednosti a rozjeli nevídaný útočný kolotoč, na který soupeř nedokázal zareagovat, takže se Maršovu podařilo utkání v infarktovém závěru otočit na 3:2 a postoupit do semifinále z prvního místa.

Na oslavu ani euforii nebyl čas, neboť po krátké pauze přišlo na řadu semifinále proti velmi kvalitnímu týmu ZŠ Lánov, kterému měli maršovští fotbalisté po loňské prohře co vracet. Zápas ukázal vyrovnanost obou týmů, hráči si dávali pozor na chyby, takže nebylo jednoduché se prosadit do brankových příležitostí. Přesto však každé družstvo dokázalo vstřelit shodně jeden gól a rozhodnout musely penalty. V rozstřelu měl silnější nervy maršovský tým, který se navíc mohl opřít o skvělé zákroky brankáře Honzy Víška, a po penaltovém vítězství 2:0 se probojoval do finále. V duelu o zlato se Horní Maršov utkal s výběrem ZŠ Frimla Trutnov, který prošel celým turnajem bez zaváhání a soupeře porážel vysokými rozdíly. Maršovští fotbalisté bojovali jako lvi, nevypustili jediný souboj či sprint, ale soupeř byl tentokrát nad jejich síly. Trutnovská škola zvítězila 4:1 a postoupila do krajského kola, Horní Maršov si odvezl úžasné druhé místo a semifinálový sok z Lánova bral bronz.

Jakmile v mužstvu opadlo zklamání z prohraného finále, začaly se na tváře fotbalistů z Maršova vracet úsměvy, zavládla dobrá nálada a radost ze zisku trofeje. Celý tým si zaslouží obdiv za předvedené výkony, pochvalu za vynikající reprezentaci školy, a v neposlední řadě za sportovní a slušné vystupování. Věřme, že chlapcům chuť sportovat vydrží co nejdéle a přinese jim spoustu společných zážitků a třeba i další báječné výsledky. Úspěch hráčů by nebyl možný bez Jana Macha, Adama Strakoše a Vendelína Ducha, kterým patří poděkování za taktickou přípravu, trenérské vedení a materiální zabezpečení týmu na turnaji.

Soupiska ZŠ Horní Maršov: Jan Duch, Kristián Heřman, Jan Holík, Matěj Jašek, Jakub Lippert, Jan Mach, Jan Prokop, Jakub Strakoš, Daniel Šobek, Jakub Valer, Jan Víšek