"Vznik ČSR" - tematický den

26. 10. 2018

"Vznik ČSR" - tématický den

Myslím, že není v naší republice člověk, který by někdy neslyšel z různých médií nebo nečetl o tom, že uběhlo 100 let od vzniku Československa.
Naši žáci samozřejmě tyto informace měli také, ať už z vlastivědy nebo dějepisu. Přesto jsme se rozhodli připomenout si toto výročí tematickým dnem. V pátek 26. října se děti po velké přestávce sešly na „čtverci“, kde byly rozděleny do skupin. Vedoucím každé skupiny byl žák osmé nebo deváté třídy. K nim byli přiřazeni spolužáci ze 4. až 7. ročníku. Dostali zadané úkoly a vedoucí skupiny měl za úkol práci rozdělit podle věkové náročnosti a zorganizovat vše tak, aby splnili zadanou práci. Můžu říct, že pro deváťáky a některé osmáky to bylo velmi deprimující. Věty: „Oni nás neposlouchají!“ nebo „Oni to vůbec nechápou!!“ nebo „Oni tomu nerozumí.“ zněly z různých stran. Ve třídách měly k dispozici materiály a obrázky, ze kterých mohli čerpat.
Kromě nových vědomostí, které, doufám, získali nebo si je alespoň oprášili, zjistili i to, jak obtížné je spolupracovat ve skupině a zorganizovat si práci tak, aby byl úkol splněn. Snad tyto zkušenosti využijí i budoucnu.
Na závěr proběhla soutěž pro žáky 4. a 5. třídy ve skládání naší vlajky a státního znaku na čas. Poté všichni zhlédli dokumenty o vzniku ČSR.

Snad si z těchto hodin odnesli alespoň informaci, že 28. 10. 1918 vznikla samostatná Československá republika.

Mgr. Eva Hloušková