Legenda V+W aneb Příběh Osvobozeného divadla

15. 9. 2020

Legenda V+W aneb Příběh Osvobozeného divadla

15. září navštívilo naši školu divadélko pro školy z Hradce Králové, které nás v předešlých letech seznámilo s dílem Williama Shakespeara nebo Karla Čapka.

Tentokrát s sebou přivezli tvorbu Osvobozeného divadla. Některé žáky možná překvapilo, že se pod písmeny V+W neskrývá značka německých automobilů Volkswagen, ale herci a dramatici Jiří Voskovec a Jan Werich.

Nasadili jsme si naše nejnoblesnější roušky, otevřeli okna dokořán a bezpečně uvítali herce v pohádkovém sále. Dvojice sršela vtipy a sehrála úryvky hned z několika her autorské dvojice V+W. Pánové předvedli dokonce šermířský souboj a zazpívali písně Jaroslava Ježka.

Přenesli jsme se ale i do doby, kdy celý svět prožíval těžké chvíle a pánové Voskovec s Werichem mu pomáhali protiválečnou satirickou tvorbou, ale hlavně humorem a smíchem. A právě smích a úsměv bychom si měli naordinovat i dnes, třebaže ho skrýváme pod rouškami. Protože smích chytré lidi léčí a uráží jen blbce, jak kdysi řekl pan Werich.

Tomáš Laube