Výlet do planetária aneb Vzhůru do nekonečna a ještě dál!

31. 5. 2018

Vesmír je velký. Fakticky velký. To byste nevěřili, jak hrozně obrovitánsky velký je. Myslíte si třeba, že když vám dojde kečup, jak je sámoška ve vaší ulici daleko, ale proti vesmíru je to úplný houby. Vesmír může působit jako temné studené místo, ale v královéhradeckém planetárium nás přesvědčili, že se vyplatí zvednout hlavu vysoko ke hvězdám a nesklánět nos příliš nízko.
Tak jako se ve sci-fi filmech astronauté ukládají do hibernace, aby dlouhou cestu vesmírem prospali, tak se někteří žáci uložili do pohodlných křesel v temném sále a probrali se až u závěrečných titulků. Šlo o stejné jedince, kteří se každý rok vystrojí, aby si dali elegantního šlofíka během divadelního představení v Praze.
Většina z nás ovšem zůstala vzhůru. Shůry na nás shlížel Pastýř s Velkou medvědicí. Severka nám ukázala směr, abychom se při putování nebeskou klenbou neztratili. Prolétli jsme se prstencem Saturnu, spatřili počátek vesmíru a nahlédli k jeho konci. Před našima očima vznikl Měsíc, náš menší chladný bráška, který to s námi už nějakou tu miliardu let táhne. Dozvěděli jsme se, jak je vesmír starý nebo jak rychle putuje světlo. Jde o srovnatelnou rychlost, s jakou si žáci vzpomenou, že zapomněli žákovskou knížku, když před nimi přistane test se špatnou známkou.
Žáci se mohli pod hvězdnou oblohou zahloubat nad tím, jestli jsme ve vesmíru sami nebo zda si člověk zaslouží žít na něčem tak krásném, jako je Země. Ti bez filozofických sklonů si alespoň zapamatují, že nemají koukat dalekohledem do sluníčka, aby nepřišli o očička.
Na závěr naší vesmírné odysey jsme se zvážili na speciální váze, která nás informovala, kolik bychom vážili na Měsíci. Ukázala sympatickou šestinu váhy oproti Zemi. Nejsme tedy při těle, jen žijeme na špatném vesmírném tělese.

PS - Ve vesmíru vás nikdo neuslyší křičet, ale jekot žáků ve školní jídelně by někdo na konci Mléčné dráhy zaslechnout mohl, to mi nikdo nevymluví.

Mgr. Tomáš Laube