Výlet 1. - 4. třídy do Jičína a na hrad Kost

19. 4. 2018

Na letošní výlet se děti z 1. – 4. třídy obzvlášť těšily. Měly jet do města, které je spojené se známým večerníčkem o loupežníku Rumcajsovi, do města Jičína.
O půl osmé už všichni netrpělivě čekali před školou a vyhlíželi autobus. Po jeho příjezdu a slibu, že na výletě budou všichni hodní, vyjel směr Jičín. Pan řidič jel velmi opatrně a zhruba po hodině jízdy jsme vystupovali na jičínském autobusovém nádraží. Odtud to byl jen kousek do zámecké zahrady, kde jsme měli dost místa i času na svačinu. Poté jsme se rozdělili na dvě skupiny. Mladší děti odešly do ševcovny za Rumcajsem, Mankou a Cipískem. Tady si děti mohly prohlédnout obrázky a knížky s oblíbenými postavičkami a taky portréty pánů Čtvrtka a Pilaře. K vidění i ke hře tu byly různé hry, děti mohly chytat rybičky, zahrát si dámu a prohlédnout si místní Mančinu bylinkovou zahrádku.
Ze ševcovny jsme zamířili na nedalekou Valdickou bránu, vystřídali jsme tam naše starší spolužáky, vyšlapali 156 schodů do věže s ochozem, ze kterého byl krásný výhled do kraje, třeba na zříceninu hradu Veliš nebo kopec s kapličkou Zebín. Z ochozu jsme vylezli až na půdu, kde jsme si prohlédli výtvarné práce dětí z různých škol.
Za námahu při výstupu na věž se děti odměnily v blízké cukrárně zmrzlinou.
Po 12. hodině jsme vyjeli za dalším cílem našeho výletu – na hrad Kost. Prošli jsme několika komnatami, z cimbuří jsme shlédli k údolí Plakánku, navštívili jsme místní kapli a všude se dozvěděli něco zajímavého z dávné historie hradu. Naše průvodkyně svými historkami a příběhy děti natolik zaujala, že občas její příběhy poslouchaly ztichlé jako pěny.
Po nenáročné procházce po hradu jsme se občerstvili v místní hospůdce a pomalu jsme se chystali na cestu domů. Z povídání dětí bylo patrné, že si výlet užily a prý se budou těšit na další.

Děkujeme Obci Horní Maršov za příspěvek na dopravu.

Mgr. Helena Kaufmannová